egirlish

Η ΑΝΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Next

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down

Η ΑΝΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ

Δημοσίευση  She's a maniac(eleoC) στό Κυρ 23 Jan - 13:52:00

Πιστευω πως προκειται για ενα θεμα το οποιο αξιζει να συζητηθει σε αυτη την ενοτητα...Ειλικρινα,εχω αηδιασει απο το ποσο σκληρα,κακα,απερισκεπτα και ανωριμα μπορουν να γινουν τα παιδια και γενικως οι ανθρωποι...Θα αναρωτιεστε για τι ακριβως μιλαω.Λοιπον,αναφερομαι στο ποση κοροιδια και δουλεμα τρωνε τα παιδακια-εφηβοι που ισως εχουν καποια ιδιαιτεροτητα/προβλημα ή ειδικες αναγκες.Και ας μην λεμε τα ψεματα,δεν μπορουμε να κλεινουμε τα ματια μας,στο δικο μου τουλαχιστον σχολειο δεν επιτρεπεται και πολυ η <<διαφορετικοτητα>>...Αν ζεις και συμπεριφερεσαι διαφορετικα απο το <<σωστο>>και το <<νορμαλ>>(ποιος οριζει ρε γαμ.ωτο μου ποιο ειναι το νορμαλ σε αυτη τη ζωη?!),τοτε δεν αξιζεις,εισαι καμενο χαρτι.Και οχι,δεν μιλαω για τον εαυτο μου αν αναρωτιεστε για αυτο.Απλως κοιταω γυρω μου και βλεπω ποσα παιδια/νεοι τρωνε το κοροιδεμα της ζωης τους απο καποιους ανωριμους και ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΜΠΛΕΞ συνομηλικους τους...Δεν εχουν βαρεθει?Δεν μπορουν πια να αποδεχτουν την διαφορετικοτητα και τη μοναδικοτητα του αλλου?Ρε αι στα διαλα...
Καλα,οσο για το θεμα με τα παιδακια που εχουν ενα ειδος αναπηριας(σωματικο ή νοητικο),δεν ξερω απο που να αρχισω και που να τελειωσω...Αυτα φταινε δηλαδη για το προβλημα τους?Δεν φτανει που ταλαιπωρουνται με τις δυσκολιες που ηδη αντιμετωπιζουν με την κατασταση τους,εχουν να σηκωσουν και το βαρυ φορτιο της κοροιδιας απο τους αλλους.Μηδεν σεβασμος δηλαδη?Η καλυτερη τιμωρια/παραδειγματισμος για αυτους που κοροιδευουν αυτα τα παιδια ειναι αργοτερα να γεννησουν και εκεινοι ενα παιδι με καποιου ειδους αναπηρια.Τοτε θα μετανιωσουν πικρα για οσα εσουρναν στα παιδια με ειδικες αναγκες,γιατι θα συνειδητοποιησουν πως ενας τετοιος ανθρωπος ΑΞΙΖΕΙ να ζει και να αντιμετωπιζεται με τον ιδιο σεβασμο που αντιμετωπιζονται και ανθρωποι χωρις αναπηριες,ισως και με παραπανω κιολας...Τοτε θα εχουν φοβερες τυψεις για οσα εκαναν στους συνομηλικους τους με τετοια προβληματα...

Εσας ποια ειναι η γνωμη σας πανω στο θεμα?

She's a maniac(eleoC)
Πωρωμένη
Πωρωμένη

Αριθμός μηνυμάτων: 190
Ημερομηνία εγγραφής: 21/01/2011
Τόπος: Αθηνα

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών

Επιστροφή στην κορυφή Go down

Απ: Η ΑΝΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ

Δημοσίευση  ~Metal Heart~ στό Κυρ 23 Jan - 15:31:45

Κοίτα, άνοιξες πολύ μεγάλο θέμα, που θίγει πολλούς. Rolling Eyes
Δεν είμαι, εγώ προσωπικά αρμόδια να κρίνω όσους φέρονται έτσι, γιατί πολύ απλά, δεν είμαι ούτε εγώ τέλεια, όπως και κανείς μας. Όλοι έχουν ελαττώματα και κόμπλεξ, τα οποία βγάζουν στην επιφάνεια με διαφορετικό τρόπο ο καθένας.
Τώρα όσον αφορά αυτού του είδους τη συμπεριφορά απέναντι σε αυτά τα άτομα (τα οποία είναι άδικο να αντιμετωπίζονται με αυτόν τον τρόπο, δηλαδή να τα βάζουμε σε ξεχωριστή κατηγορία, επειδή πολύ απλά δεν διαφέρουν σχεδόν σε τίποτα από τους υπόλοιπους ανθρώπους), αυτή πιστεύω έχει να κάνει με το πως ο καθένας από μας έχει μάθει να συμπεριφέρεται στη ζωή του.
Όλοι μας ζούμε σε ένα περιβάλλον, όπου μαθαίνουμε να μιλάμε, να αντιδρούμε κάπως σε όσα βλέπουμε να διαδραματίζονται γύρω μας, μέχρι να βγούμε ως ενήλικες πλέον στην κοινωνία.
Εφόσον μιλάμε για παιδιά, εφήβους για την ακρίβεια θεωρώ πως σε μεγάλο βαθμό ευθύνονται οι γονείς τους, για να μην πω όλη τους η οικογένεια για την συμπεριφορά τους προς τα άτομα αυτά. Διότι αν έχεις ένα στοιχειώδη σεβασμό, τον οποίο αποκτά κανείς μέσα στο περιβάλλον που ζει, μαθαίνεις όχι μόνο να μην φέρεσαι με σκληρό τρόπο σε αυτούς που έχουν μια κάποια ιδιαιτερότητα, αλλά και να τους αντιμετωπίζεις ως ισάξια μέλη της κοινωνίας στην οποία ζεις.
Είναι φυσικά απάνθρωπη και ανώριμη αυτή η συμπεριφορά, αλλά κανείς δεν μπορεί να την αλλάξει, ούτε με τα λόγια ούτε με κάτι άλλο..

Δεν πιστεύω πως στα άτομα αυτά αξίζει κάποιο είδος τιμωρίας. Απλά πρέπει να "ταρακουνηθούν" με κάποιο τρόπο για να συνειδητοποιήσουν από μόνοι τους το μέγεθος της γαϊδουριάς τους.

~Metal Heart~
Υπερ-πωρωμένη
Υπερ-πωρωμένη

Αριθμός μηνυμάτων: 1045
Ημερομηνία εγγραφής: 19/01/2011
Τόπος: Σαλόνικα

Δημοσίευση  lapas στό Κυρ 23 Jan - 16:57:12

^κανεις δεν ειναι τελειος αλλα αυτο δεν πρεπει να μας κανει να κλεινουμε τα ματια σε τετοιου ειδους συμπεριφορες. δε μπορουμε να πουμε "α δεν ειμαι τελειος ουτε εγω αρα δε μπορω να σταματησω το ρατσισμο". οταν θιγονται τα ατομικα δικαιωματα του καθενα μας απο καποιον, ναι ολοι ειμαστε αρμοδιοι να αντιδρασουμε, χωρις να ειμαστε τελειοι και ακριβως για αυτο. ακομα, θεωρω αδικο να λεμε "φταιει η οικογενεια". ναι, ισως ειναι ενας παραγοντας. δε μπορουμε να το φαιρνουμε ως τετελεσμενο ομως. ο πατερας μου ειναι αρκετα ρατσιστης. δεν εχω το ιδιο ελαττωμα ομως, επομενως πως μπορουμε να τα βαζουμε ολα σε ενα τσουβαλι? ειμαστε ξεχωριστες προσωπικοτητες και αυτος που φταιει για μια α συμπεριφορα ειναι το ατομο και μονο... τα ερεθισματα του μπορει να τα ειλεξει αφου φτασει σε μια ηλικια. δε μιλαω βεβαια, για δημοτικο, αυτο ειναι σιγουρο.

τωρα στο θεμα τα λες υπεροχα, συμφωνω. το θεμα ειναι, οταν βλεπουμε τετοιες συμπεριφορες παμε να τους πουμε ο,τι εγραψες? εκει αρχιζουν τα δυσκολα... Rolling Eyes

lapas
Κολλημένη
Κολλημένη

Αριθμός μηνυμάτων: 392
Ημερομηνία εγγραφής: 22/01/2011

Δημοσίευση  ~Metal Heart~ στό Κυρ 23 Jan - 17:30:22

Στην συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για εφήβους, δηλαδή παιδιά μεγάλης ηλικίας τα οποία δεν έχουν ακόμα ενηλικιωθεί και παράλληλα ανεξαρτητοποιηθεί. Όλοι οι έφηβοι δέχονται αρχικά ερεθίσματα και παραδειγματίζονται μέσα από το οικογενειακό τους περιβάλλον. Τώρα όταν λέω "φταίει η οικογένεια" εννοώ αυτό που προανέφερα, και φυσικά δεν είμαι απόλυτη, διότι δεν ξέρω σε τι ακριβώς συνθήκες ζει ο καθένας. Απλά μέχρι ο άνθρωπος να σχηματίσει το δικό του τρόπο σκέψης, (και αναφέρομαι πιο πολύ σε ηλικίες 12-15) μαθαίνει να ενεργεί σύμφωνα με αυτά που βλέπει γύρω του, και παραδειγματίζεται συνήθως από τα άτομα που βρίσκονται πιο κοντά του. Κάπως έτσι προσπαθούσα να το θέσω.

Είπα κι αρχικά ότι η κοπέλα άνοιξε πολύ μεγάλο θέμα. Απλά λέω τη γνώμη μου, έτσι όπως μου ζητήθηκε..

~Metal Heart~
Υπερ-πωρωμένη
Υπερ-πωρωμένη

Αριθμός μηνυμάτων: 1045
Τόπος: Σαλόνικα

Δημοσίευση  lapas στό Κυρ 23 Jan - 17:34:37

ενας εφηβος (14-15+) ειναι αρκετα μεγαλος ωστε να ληξει τη διαδικασια μιμισης και να περασει στην επιλογη. αυτο λεω.ο γονιος εχει καταληξει ετσι, οκ, απο κει και περα φταιει το ατομο.

lapas
Κολλημένη
Κολλημένη

Δημοσίευση  Evelyn. στό Κυρ 23 Jan - 21:51:36

λαπας διαφωνω.
δεν ειναι ολα τα παιδια στην ηλικια των 14 ετοιμα να εχουνε την δικη τους γνωμη. η οικογενεια παιζει τεραστιο ρολο.
οταν εισαι μικρος, ολα απο εκει τα βλεπεις και μετα παιρνεις την παιδεια απο το σχολειο. αρα οταν εισαι κομπλεξικος και κοροιδευεις τους αλλους, εχει αρχισει γιατι οι γονεις σου δεν σου εμαθαν να τους σεβεσαι και να γενικως να εχεις εναν στοιχειωδη σεβασμο σε ολους τους αλλους!
ακομη κ αν στο εμαθαν και εσυ μετα γινεσαι αλλιως, πρεπει να ειναι εκει να σε αλλαξουν παλι. δεν γινεται να εχουνε ενα παιδι ετσι. ειναι ευθυνη τους!
κ βεβαια υπαρχουνε λαμπρες εξαιρεσεις. ενα παιδι στα 14 μπορει να εχει αλλες γνωμες απο τους δικους του. ενα αλλο παιδι στα 14 ειναι φωτοτυπια του πατερα του (πχ)

σιγουρα πρεπει να σταματησει, αλλα ακομη και στο σχολειο που τα βλεπουνε, δεν λενε τιποτα. απο τα αλλα παιδια? παλι τιποτα..
ας κανουμε εμεις κατι, οχι να περιμενουμε τους αλλους να κανουνε
και διαφωνω στο να τιμωρηθουνε καποια στιγμη. εσυ αντιμετωπιζεις αυτα τα παιδια ως τιμωρια και μιλας γ αλλους? Razz
μακαρι να μην ειναι πολλοι αυτοι που θα πρεπει να αντιμετωπιζουνε καθε μερα τετοιο θεαμα. σε ποναει και σε φθειρει και μαλλον γ αυτο το βλεπεις ως τιμωρια..

Evelyn.
Πωρωμένη
Πωρωμένη

Αριθμός μηνυμάτων: 252
Ημερομηνία εγγραφής: 18/01/2011

Δημοσίευση  lapas στό Κυρ 23 Jan - 22:08:04

^ το οτι υπαρχουν παιδια που δεν εχουν αναπτυξει προσωπικοτητα ειτε στα 14 ειτε στα 24 και δεν ειναι αρκετα ωριμα ειναι θεμα του ατομου και οχι της οικογενειας που ασκει επιρροη. επομενως το γεγονος οτι επιρροες ασκουνται και το ατομο επειδη το ιδιο δε μπορει να ξεχωρισει γινεται "φωτοτυπια" δεν αναιρει ο,τι λεω... ενας γονιος μπορει να κανει τα παντα και το παιδι να βγει ελεεινο. φταινε οι γονεις? οχι. καποιοι γονεις αδιαφορουν και το παιδι βγαινει ενας υπεροχος ανθρωπος. ευθυνη των γονιων? οχι... ας μη λεμε ο,τι θελουμε. ναι, οι γονεις ειναι ο πρωτος φορεας κοινωνικοποιησης αλλα ως εκει. δε σου "διαμορφωνουν" τον χαρακτηρα. μονος σου το κανεις.

lapas
Κολλημένη
Κολλημένη

Δημοσίευση  Evelyn. στό Κυρ 23 Jan - 22:12:24

εν μερει εχεις δικιο, αλλα διαφωνω κ ολας. Razz
για μενα οι γονεις διαμορφωνουν ενα τεραστιο κομματι της προσωπικοτητας σου.

Evelyn.
Πωρωμένη
Πωρωμένη

Αριθμός μηνυμάτων: 252
Ημερομηνία εγγραφής: 18/01/2011

Δημοσίευση  mikroulaki στό Δευ 24 Jan - 15:36:55

ίσως οι γονείς να φέρουν ένα μερίδιο ευθύνης
αλλα όταν μπαίνεις σε μια τάξη λυκείου και βλέπεις παιδιά να συμπεριφέρονται
χειρότερα από του δημοτικού τότε κάτι δεν πάει καλά...
όταν είσαι 16+ χρονων είσαι εσύ υπεύθυνος για ότι κανεις και όχι οι γονείς σου
υποτίθεται ότι είσαι κοντά στην ενηλικίωση και ώριμος....

εγώ μπορεί να υιοθέτησα τις αντιλήψεις των γονιών μου όταν ήμουν μικρή
αλλα μεγαλώνοντας ήμουν ικανή να καταλάβω τι είναι σωστό και τι όχι και να αλλάξω κάπως...

όσο για αυτά τα ανώριμα δεν ξέρω τι να πω..υπάρχουν σε όλα τα σχολεια(και στο δικό μου)
δεν νομίζω ότι μπορείς να τους αλλάξεις εσύ κάπως..απλά τους "αγνοειες" και περιμένεις να ωριμάσουν!

mikroulaki
Πρόσφατη εδώ
Πρόσφατη εδώ

Αριθμός μηνυμάτων: 39

Δημοσίευση  She's a maniac(eleoC) στό Δευ 24 Jan - 16:44:17

Εγω θεωρω πως η οικογενεια εχει ενα μεγαλο μεριδιο ευθυνης τις περισσοτερες φορες,αλλα δεν ειναι ο ΜΟΝΟΣ παραγοντας που θα οδηγησει το παιδι να φερθει τοσο ανωριμα.Το παιδι μπορει καλλιστα να επηρεαστει και απο κακες παρεες και γενικως τον περιγυρο του εκτος οικογενειας...Εν παση περιπτωσει,απο οπου και αν επηραζεται,το ζητημα ειναι πως αυτο το ασχημο φαινομενο ολο και ανακυκλωνεται και συνεχιζεται...Κ αυτο ειναι το ασχημο της υποθεσης,πως ειναι δυσκολο να εξαλειφτουν αυτα τα γεγονοτα,αφου ποιος θα καταφερει να πεισει οοολα αυτα τα παιδια του κοσμου που κοροιδευουν να δουν την φρικη της πραξης τους?Παντου θα υπαρχουν τετοια παιδια που δεν σεβονται κανεναν και τιποτα,το θεμα ειναι να μεγαλωνουν τα παιδια και οι νεοι με ειδικες αναγκες σε ενα κλιμα φροντιδας και στοργης,που θα τα γαλουχησει με την ιδεα πως ειναι σημαντικοι ανθρωποι και παντα,μα παντα θα εχουν αξιοπρεπεια και <<σημαντικοτητα>>,αυτο δεν θα το αλλαξει κανεις...Ετσι,ακομα και οταν θα ακουν τους συνομηλικους τους να τα κοροιδευουν,τουλαχιστον θα τους εχει αφομοιωθει η ιδεα πως ειναι σημαντικα και ξεχωριστα ατομα,και για αυτο θα πονανε λιγοτερο στο ακουσμα πικρων κουβεντων...

She's a maniac(eleoC)
Πωρωμένη
Πωρωμένη

Δημοσίευση  She's a maniac(eleoC) στό Δευ 24 Jan - 16:46:29

[quote="She's a maniac(eleoC)"]Εγω θεωρω πως η οικογενεια εχει ενα μεγαλο μεριδιο ευθυνης τις περισσοτερες φορες,αλλα δεν ειναι ο ΜΟΝΟΣ παραγοντας που θα οδηγησει το παιδι να φερθει τοσο ανωριμα.Το παιδι μπορει καλλιστα να επηρεαστει και απο κακες παρεες και γενικως τον περιγυρο του εκτος οικογενειας...Εν παση περιπτωσει,απο οπου και αν επηραζεται,το ζητημα ειναι πως αυτο το ασχημο φαινομενο ολο και ανακυκλωνεται και συνεχιζεται...Κ αυτο ειναι το ασχημο της υποθεσης,πως ειναι δυσκολο να εξαλειφτουν αυτα τα γεγονοτα,αφου ποιος θα καταφερει να πεισει οοολα αυτα τα παιδια του κοσμου που κοροιδευουν να δουν την φρικη της πραξης τους?Παντου θα υπαρχουν τετοια παιδια που δεν σεβονται κανεναν και τιποτα,το θεμα ειναι να μεγαλωνουν τα παιδια και οι νεοι με ειδικες αναγκες σε ενα κλιμα φροντιδας και στοργης,που θα τα γαλουχησει με την ιδεα πως ειναι σημαντικοι ανθρωποι και παντα,μα παντα θα εχουν αξιοπρεπεια και <<σημαντικοτητα>>,αυτο δεν θα το αλλαξει κανεις...Ετσι,ακομα και οταν θα ακουν τους συνομηλικους τους να τα κοροιδευουν,τουλαχιστον θα τους εχει αφομοιωθει η ιδεα πως ειναι σημαντικα και ξεχωριστα ατομα,και για αυτο θα πονανε λιγοτερο στο ακουσμα πικρων κουβεντων...

<<απλά τους "αγνοειες" και περιμένεις να ωριμάσουν!>>
Ναι,πες το σε και σε ενα παιδακι με ειδικες αναγκες αυτο Rolling Eyes .Πως θα καταφερει να τους αγνοησει?Ισχυει βεβαια αυτο που λες,αλλα για τα παιδια χωρις καποια αναπηρια,απλως ιδιαιτεροτητα...Για τα παιδια με αναπηριες τα πραγματα ειναι πολυ πιο δυσκολα Rolling Eyes

She's a maniac(eleoC)
Πωρωμένη
Πωρωμένη

Δημοσίευση  She's a maniac(eleoC) στό Δευ 24 Jan - 16:50:15

<<εσυ αντιμετωπιζεις αυτα τα παιδια ως τιμωρια και μιλας γ αλλους?>>

Δεν εννοουσα αυτο φυσικα,αν σκεφτομουν κατι τετοιο δεν θα εκανα καν αυτο το θεμα.Με τον ορο<<τιμωρια>>εννοω τις τυψεις που θα νιωσουν καποτε καποιοι που κοροιδευαν οταν θα κρατησουν στην αγκαλια τους ενα παιδι με αναπηρια που χρειαζεται βοηθεια,συμπαρασταση και κατανοηση,οχι οσες φρικτες πραξεις εκαναν εκεινοι στο παρελθον...Τιμωρια εννοω τις ενοχες οταν διαπιστωσουν ποσο πονο προκαλεσαν σε αυτα τα παιδια.Μην παρεξηγειτε τα λογια μου Rolling Eyes

She's a maniac(eleoC)
Πωρωμένη
Πωρωμένη

Δημοσίευση  Distant στό Δευ 24 Jan - 16:51:00

τα πάντα ξεκινάνε από την οικογένεια και από τις παρέες στη συνέχεια.
ναι, τέτοια ανώριμα άτομα είχα και στο δικό μου σχολείο.
προσωπικά, έχω παίξει ξύλο μαζί τους για το συγκεκριμένο λόγο και δεν θα δίσταζα να έρθω ξανά σε σύγκρουση (λεκτική αυτή τη φορά γιατί
δεν είναι πλέον 12 και 13 για να χτυπιέμαι με τους άλλους).

Distant
Πωρωμένη
Πωρωμένη

Αριθμός μηνυμάτων: 175
Ημερομηνία εγγραφής: 20/01/2011

Δημοσίευση  DeathView-D στό Δευ 24 Jan - 17:36:19

Ολοι ειμαστε ιδιοι μεσα στην διαφορετικοτητα μας

Καταρχην συφωνω στο οτι ολα απο τ σπιτι ξεκινανε
και θα φερω ενα παραδειγμα σχετικο η ασχετο με τ θεμα αλλα θα πιασετε πιστευω το νοημα..
π.χ. ο αδερφος μ ο μικρος εκανε παρεα με ενα παιιδι π ο πατερας του ηταν ολιγον μλκας..κ τεσπα ελεγε τωρα μεγαλος ανθρωπος ''μην κανετε παρεα με αλλοδαπους...γτ αμα κανεις θα σε δειρω'' κ τετοια =ς ΕΛΕΟς..το παιδι μετα απο ολο αυτο πως να μην γινει ενα κω.λοπαιδο ?ενας ρατσιστης?? αρα ολα απο τν οικογενεια ξεκινανε

Παλια οταν ημουν πολυυ μικρη η μητερα μ γ ενα καλοκαιρι με ειχε παρει σε ενα καλοκαιρινο σχολειο γ ''ζωγραφους'' κ εκει υπηρχε ενα παιδι π ηταν προβλημα νοητικα και τ αλλα παιδια του ΚΑΝΑΝΕ ΤΙΙΣ μλκιες..

Νευριαζω πραγματικα με κατι τετοια παιδακια γτ κ μεγαλα παιδια ειναι στ μυαλο παραμενουν 5χρονα.

DeathView-D
Κολλημένη
Κολλημένη

Αριθμός μηνυμάτων: 767

Δημοσίευση  lapas στό Δευ 24 Jan - 18:51:25

^ ναι γινεται να μη γινει ρατσιστης, ημουν σε παρομοια θεση απο πολυ μικρη.

lapas
Κολλημένη
Κολλημένη

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Next

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης